Týden na Islandu bez peněz (Část třetí)

Týden na Islandu bez peněz (Část třetí)

DEN DRUHÝ

Ráno začínám s úvahou. Pokud jsem se z letiště dostal až sem a stopování netrvalo déle než tři minuty, a pokud jsem pak zvládl pořídit jídlo aniž bych sahal do svých železných kilových chedarových zásob, pak jsem schopen procestovat tento ostrov snů docela jinak než ostatní! Kriminalita zde v podstatě neexistuje, hromadná doprava nemá v recenzích nejlepší pověst a všude kolem jezdí turisté s poloprázdnými auty z půjčoven. Pokládám si výzvu: zvládnu procestovat turistické atrakce a nádhernou přírodu jedné z nejdražších zemí světa s minimálními nebo žádnými útratami!? Chci vědět, co je možné. Tak jo, jdu na to! Jsem rozhodnutý stopovat v místech na jihu, kde je nejvíce turistů a plán cesty je následující

Vyrážím ráno. Čeká mě zhruba hodinová cesta na odbočku z centra města, kam se potřebuji dostat abych mohl stopovat. Po půl hodině procházím kolem benzinové pumpy. Ze srandy oslovím jednoho řidiče s otázkou, jestli nejede stejným směrem. Jedna otázka, jeden úspěch. Nasedám a po 5 minutách stojím na odbočce. Rozloučím se s Islanďanem a hledám si nejlepší místo na stopování. Zdvihnu ruku a do tří minut mi zastavuje asi hned čtvrté auto. Nasedám a přemýšlím jak nereálně je zatím štěstí, které mě na cestě provází. Na večer mám přes couchsurfing domluveno přespání v Selfossu, hodinu jízdy z Reykjaviku. Cestou ještě zastavuji v Hveragerði, které leží asi deset minut jízdy před Slefossem a vyrážím do hor.

Po hodinovém výšlapu a stoupání do hor, přicházím k “horké termální říčce” (Hot spring river), která je tam ukryta mezi kopci. Na obzoru vidím zasněženými vršky a v mém případě i s občasnou padající vločkou. Můžu na pár minut sundat svou zimní bundu a posadit se v plavkách do říčky s  příjemnými 38° Celsia. Nejznámnějšími termálními prameny na Islandu je “Modrá laguna” (Blue Lagoon), která leží asi jen 20 minut od letiště a je upravena do podoby lázní. Musí se předem rezervovat a za vstup se platí v přepočtu asi 2 000 Kč. Mně se líbila možnost spojit krátký výšlap s přírodní neupravenou říčkou na konci. A za sebe můžu rozhodně doporučit! Nedávno zde vytvořili dřevěné chodníky a otevřená dřevěná X, za kterými je možnost se převléct do plavek. A pokud byste nebyli spokojeni ani s jednou z přechozích možností a hledali zlatou střední cestu, můžete zvážit také “Tajnou lagunu” (Secret Lagoon), která je přístupná s autem a vstupné se pohybuje kolem 580 Kč.

Opět napěchovaný v zimní bundě sbíhám zpátky do údolí. Pod kopcem ještě odbočuji na skok abych si pohladil Islandské koně, kteří tam pobíhají v ohradě vedle farmy. Ale jakmile otevřu sáček s mrkví, koně se začnou navzájem hryzat, vytrhávat si kusy srsti a kopat se. Takže se vzdávám a raději pokračuji v cestě. Vrátím se na silnici. V příštích pěti minutách mi zastavuje hned první projíždějící auto. Řidič ale jede opačným směrem. Hned za ním jede druhé auto a zastavuje mi i to. Nasedám a odjížídíme do Selfossu – 100% úspěšnost ve stopování. Při této příležitosti si vzpomínám, jaké to bylo když jsem poprvé v česku zkoušel stopovat ze Zlína na Vsetín. Přští autobus jel až za hodinu a kvůli 30 minutám, které zabere cesta, se mi nechtělo čekat. Tak jsem si stoupl na kraj silnice a stál tam hodinu, než zastavilo jedno jedinné auto. Byli to další studenti, kteří mi vyprávěli o jejich cestování a zážitcích ze stopování a bylo to super, ale ve srovnání s Islandem kolem mne nejdřív hodinku projíždly desítky řidičů a statečně mě ignorovali, proč :-)?

Takže pokud se podaří a tento článek oslovil i nějakého řidiče, tak s tím pojďme něco udělat. Třeba příště až bude stát někdo u cesty, tak to pojďme jednou zkusit a zastavit! Já to tak udělám 🙂

DEN TŘETÍ

Předchozího večera jsme si mým hostitelem islanďanem Birgirem dlouho povídali. Nyní snídáme sladký chléb s pestem a šálkem kávy. A hned poté vyrážíme na výlet. Podle domluvy jsme měli dnes jít na výlet. Představoval jsem si, že během dvou hodin se projdeme kolem města a tím to skončí. Místo toho rovnou nasedáme do jeho malého Suzuki Vitara a vydáváme se prozkoumat krásy nejznámějších turistických míst, která jsou označována jako “Zlatý kruh” (Golden circle). Ale kromě toho zastavujeme také na méně turistických místech a celý výlet nakonec trvá asi 6h cestování. Nedokážu přesně říct jak se jmenovala místa, která jsme navštívili. Ale kdybych to měl shrnout, tak jsme viděli: domek původních obyvatel, vodní elektrárnu v horách, neturistický vodopád, turistický vodopád, turistický gejzír, kaňon s nádhernou tyrkysovou řekou který je pár minut cesty  od “tajné laguny”, a poté ještě domek postavený ve skále, národní park, a krásné jezero.

Když jsme jezero objížděli krásnou horskou cestou téměř hodinu, tak jsem se dozvěděl, že zde Birgir hledá inspiraci pro svou poezii kterou píše ve volných chvílích. Probrali jsme toho nespočet a nemůžu všechno sepisovat do nečitelného odstavce. Zpětně jsem se podíval na Wikipedii a o Islandu je tam docela výživná stránka pro získání základního přehledu, za sebe můžu doporučit jako zajímavé čtení 🙂

 

Na pokračování se můžete těšit v příštím článku. Doufám že se vám článek líbil a pokud myslíte že by mohl zaujmout i někoho dalšího, tak ho nezapomeňte lajknout nebo sdílet. Pokud nechcete propásnout příští článek, můžete mi hodit like na Facebookové stránce. A jestli máte nějakou otázku, tak mi rozhodně napište ať už sem do komentářů, nebo na Facebook a já se budu snažit odpovědět co nejdřív!

Mějte se krásně!
Áron – Hlavní redaktor @JustHowCZ

Napsat komentář

Close Menu