Týden na Islandu bez peněz (Část šestá)

Týden na Islandu bez peněz (Část šestá)

DEN OSMÝ A POSLEDNÍ

Hned ráno se loučíme a já jdu stopovat, abych měl rezervu a stihl dorazit na letiště, než mi poletí letadlo. Zatím je na turisty brzo, ačkoli už je skoro devět ráno, pravděpodobně ještě sedí u snídaní a tak tudy moc aut neprojíždí. Přesto mi za patnáct mitnut zastavuje řidič v prázdném SUV z půjčovny.

Nasedám a zdravím se s Antonem z Thaiwanu. Dozvídám se, že jsem první stopař, kterému kdy zastavil. V internetových diskuzích se dočetl, že je to tak na Islandu běžné. Postupně zjišťuji, že je velmi talentovaný na cizí jazyky. Jeho angličtina mi připadá druhá nejlepší, hned po té skotské, ale to byl rodilý mluvčí. Anton umí kromě angličtiny také plynně španělsky, mandarýnsky a portugalsky. Na cestování jsem si vyhradil celý den, abych měl časovou rezervu, než se mi podaří dorazit do Reykjaviku a odtamtud stopovat na letiště – to byl plán. Anton míří přímo na letiště. Nevím podle jakého zákona tady na Islandu vše vychází za hranici očekávání, ale Murpyho to určitě není.

JAKÝ JE ISLAND?

Cestou si povídáme a já mu vyprávím o své výzvě a týdnu, který jsem na Islandu procestoval. Porovnáváme své zážitky a dojmy. Shodujeme se, že Island je země skvělých lidí a zázračné přírody mnoha tváří. Země ledu a ohně, divoká s rychlými změnami v počasí. Země ledové pouště a zasněžených dun. Ledovce a liduprázdná krajina ve vnitrozemí, pustá a krásná. Rostoucí turismus a moderní hotely v malých rybářských vesnicích vybudovaných na sopečných pozůstatcích. Země velmi klidná a mírumilovná a laskavá v lidech, ale živá a budící respekt na každém kroku. Kouzelná a nezapomenutelná.

Na letiště dorážíme kolem oběda. Auto vracíme do půjčovny a Anton mě zve na kafe. Loučíme se a odchází na letadlo. Nečekal jsem, že vše půjde takto bezchybně až do posledního momentu. Ale nyní už sedím na letišti, domů letím s jinou, než s WOW leteckou společností a mám chvilku na přemýšlení. Zkouším si v hlavě načrtnout, kolik by mě tato cesta mohla stát, kdybych měl vyjádřit své cesty v penězích. A po chvíli počítání jsem si sepsal hrubý odhad.

Najel jsem přes tisíc kilometrů, což by znamenalo buď veřejnou dopravu a čekání, nebo auto z půjčovny (Které bych si stejně nemohl pujčit ani řídit, jelikož hranice pro řízení je na Islandu od 21 let!). Velká součást je také jídlo v penzionu, krabice z pekárny a další, což se špatně rozepisuje do jednotlivých částek, takže zkusím souhrnné odhady, které se mi zdají odpovídající:

Auto z půjčovny    3 000 Kč
Pohonné hmoty    5 000 Kč
Přespání (7×40€) 7 000 Kč
Jídlo                        9 000 Kč
Celkem:                24 000 Kč

A přesto to není o penězích! Stopuju taky proto, že s každým nasednutím, potkávám nové lidi z celého světa a můžu si s nimi povídat. Co zastavení, to jiný příběh – je to skvělé. Samozřejmě to nemusí vyhovovat každému. Zatím můžu využívat toho, že jsem ještě nezaložil rodinu, nezestárnul a se svými 190cm výšky získal předpoklad vyhnout se některým nesnázím. Naspořit na dovolenou v hotelu a s půjčeným autem bych asi dokázal, ale potkal bych o 20 až 30 skvělých lidí méně. Nedozvěděl se o Islandu od místních více, než co bych si přečetl na online diskusích. Takže pokud máte možnost to risknout, jděte do toho :-)!

Za sebe můžu říct, že tato dovolená rozhodně byla jedením z nejlepších týdnů mého života. Evropa je krásně bezpečná. Samozřejmě trochu odlišné to bude příští rok, kdy vyrážím na šest měsíců do Mexika, ale o tom zase příště. Rozhodně to bude další skvělá zkušenost a to nejlepší s vámi budu sdílet ve článcích a na sociálních sítích.

A to už je úplně vše z mojí návštěvy Islandu na jaře 2018. Doufám že se vám článek líbil a pokud myslíte že by mohl zaujmout i někoho dalšího, tak ho nezapomeňte lajknout nebo sdílet. Pokud nechcete propásnout příští článek, můžete mi hodit like na Facebookové stránce. A jestli máte nějakou otázku, tak mi rozhodně napište ať už sem do komentářů, nebo na Facebook a já se budu snažit odpovědět co nejdřív!

Mějte se krásně!
Áron – Hlavní redaktor @JustHowCZ

Napsat komentář

Close Menu