10 věcí, které zařídit před odjezdem do zahraničí

10 věcí, které zařídit před odjezdem do zahraničí

V dnešním článku připomenu jaké doklady a dokumenty mít připravené, co nezapomenout a případné jednotlivé nápady na dárky a vychytávky z česka pro cizince.

 

DOKUMENTY

Nebudu rozepisovat, jak který dokument má přesně vypadat, návodů a vzorů je plný internet. Raději připomenu všechny, na které si vzpomenu, aby vám náhodou nějaký nechyběl. Tak jdeme na to!

 

1) Platný pas a občanský průkaz
Základem je platný pas a občanský průkaz, případně řidičský průkaz. Uvědomte si, jak dlouho v zahraničí pravděpodobně strávíte a jestli budou vaše doklady platné i při pobytu a odjezdu ze zahraničí. Ušetří to spoustu času a problémů s vyřizováním prodloužení na zahraničních úřadech.

 

2) CV – Životopis
„Vždy připraven!“ Dobré heslo pokud se jedná o CV. Kdykoli se může naskytnout skvělá příležitost, na kterou je nutné zareagovat co nejrychleji. Často musíme připravit více dokumentů. Vše přeložit do angličtiny, obcházet doktory a úřady. V takové chvíli je výborné mít životopis připravený a ušetřit si tak čas a chyby, které bychom pod tlakem mohli přehlédnout. Europass poskytuje předpřipravené šablony v mnoha jazycích. Když jsem připravoval anglický životopis pro zahraničního zaměstnavatele použil jsem připravenou šablonu z těchto stránek.

 

3) Motivační dopis
Předpřipravte si také univerzální motivační dopis (coverring letter). Později v něm můžete upravovat pouze určité věty a výrazy, nebo připisovat podle potřeby. Z vlastní zkušenosti mám sepsány zhruba 3 lehce odlišné šablony, které můžu používat pro zahraniční zaměstnavatele podle oborů. Nezdá se to, ale psát i tyto stále stejné věty znovu a znovu zabere hodně času. Užitečné rady jak napsat motivační dopis naleznete zde.

 

4) Reference a certifikáty
Výhodou jsou také reference od bývalých zaměstnavatelů v angličtině. Pokud jste ještě nepožádali bývalého zaměstnavatele, udělejte to nyní! Už se opakuji, ale ušetříte si spoustu času. Užitečné jsou také jakékoli certifikáty z absolvovaných kurzů a zkoušek jazykových i jiných.

 

5) NIN – National insurance number
NIN je velmi důležitou součástí pro hledání brigády ve Velké Británii. Návody o jeho pořízení vydají na samostatný článek a už byly mnohokrát sepsány. Připomínám jeho důležitost. Někteří zaměstnavatelé jsou ochotni vás zaměstnat pod podmínkou, že si NIN vyřídíte až po příjezdu do země. Pokud ale budete mít konkurenta, který už je vybaven tímto číslem, koho si zaměstnavatel vybere? Například pěkný článek naleznete zde.

 

6) Hotovost a bankovní účet
Nezapomeňte si také před odjezdem vyměnit hotovost případně zřídit bankovní účet v dané měně.

7) Vízum a agentury
Pokud se chystáte mimo schengenský prostor, například do USA, budete pravděpodobně potřebovat vízum. Někdy je požadováno až pro delší pobyt a pro kratší dobu jej nebudete potřebovat. To záleží na podmínkách dané země, které můžete dohledat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Velkou pomoc nabízí agentury zprostředkovávající víza v rámci nabízených projektů jako například „Work and Travel USA/Kanada/Austrálie“ a další. Nejznámější agentury působící v česku:

Czech-us

Student Agency (Nabízí mnoho slev s kartou ISIC!)

 

8) Cestovní a jiná pojištění
Aneb Jak snížit rizika? Pokud odjíždíte pryč na šest měsíců a víc, můžete se odhlásit od placení zravotní pojišťovně, ale nezapomeňte se po příjezdu zase přihlásit! Pokud vyrážíte bez agentury, která by to udělala za vás, určitě si sjednejte cestovní pojištění! Život ohrožující zranění vám bude ošetřeno v zemích EU zdarma, ale jakékoli další vzniklé náklady se vám můžou velmi prodražit. Pojištění stojí pár korun a pokud nevíte jak na to, rád vám s tím pomůžu. Klidně vám pomůžu s jakýmkoli pojištěním i v česku. Jako nezávislý finanční poradce mám lepší vyjednávací pozici, než obyčejný zákazník na pobočce. Takže pokud aktuálně řešíte pojištění klidně mi nechte zprávu na justhowfinance@gmail.com

 

9) Ostatní dokumenty
Dosud jsem nezmínil výpis z rejstříku trestů, potravinářský průkaz, kurz pro plavčíky a další odlišné náležitosti související s konkrétní pozicí. To už záleží na vás 🙂

AKTUALIZACE: Jednu z prvních věcí, kterou jsem musel vyřešit po příjezdu byla SIMka. Pro usnadnění si můžete nechat poslat kartu ZDARMA na jakoukoli adresu (klidně už předem do Česka) a ušetřit si tak další starost. Telefonní operátor Giffgaff navíc nyní nabízí 5 £ kreditu zdarma! Jakmile vám přijde domů, stačí si vybrat balíček=tarif a tím kartu aktivujete (Mně bohatě stačí nejlevnější varianta za 5 liber na měsíc). A zároveň si můžete aktuální zůstatky dat, minut nebo sms kontrolovat přes aplikaci v mobilu. V jednoduchosti je krása 🙂 Stačí kliknout na Chci SIMku
PS: Pokud vás jede víc… Giffgaffáci to mají mezi sebou zadarmo, tak kdyžtak řekněte i kamarádům ať ušetříte pár liber.

 

10) A nakonec, co si nezapomenout zabalit?

Redukce do zásuvky – často opomíjená a drahá. Přitom stačí zajít na eBay měsíc předem a koupit si ji za pár korun. České dárky – typicky české výrobky jako například Becherovka, Lázeňské oplatky, Hašlerky, Studentská pečeť, moravská slivovice a víno, Pilsner urquell a pivo vůbec…

 

Uznávám, že tento článek byl trochu delší. Mít připravené všechny doklady stojí za to aby se člověk vyhnul zbytečnému stresu a extra poplatkům. Pokud jsem na něco zapomněl, budu rád když to napíšete do komentářů.

 

Napadají vás další dokumenty nebo dobré tipy, které by mohly pomoci ostatním?
Máte vlastní pozitivní, nebo negativní zkušenost s vyřizováním některých dokumentů?

Napsat komentář

Close Menu