Jeden den v Londýně a užitečné tipy

Jeden den v Londýně a užitečné tipy

Dnes ve čtyři hodiny ráno jsem se vrátil z Londýna. Ve článku píšu o tom, jak jsem se rozhodl pojmout tuto návštěvu, jak vše probíhalo a taky nějaká doporučení, která ušetří čas a peníze. V příštím článku napíšu trochu víc obecně, jaké stránky používám k hledání spojů a cestování. Tak bez dalšího zdržování, jdeme na to! V Anglii už jsem strávil měsíc na stáži, dvoje letní prázdniny a půl roku na univerzitě. A přese jsem doposud nikdy nenavšívil onen pověstný Londýn. Na jednu stranu člověk zná všechna tato místa z učebnic a školních videjí, nebo z připravených prezentací, poslechů a maturitních otázek, ale… V reálném Londýně je trochu méně gramatiky, než jak si jej pamatuji ze školy. Jinak co se Londýna týče, doporučuju film Sweeney Todd, kdo jste ještě neviděli.

Rozhoupala mě až reklama, která mi vyskočina na Facebooku. Velmi podmanivě lákala kolem-rolující aby se nechali nakazit chřipkou (taková ta příjemnost kdy je člověku jako na umření a někdy nejen jako). Velmi zdvořile žádají o dva týdny času zájemců, ve kterých budou zkoušet kam všude na těle se dají strčit diody. Ale dodatek tučným písmem “vydělejte si až 90 000 Kč”, vykonala své. Prvním krůčkem k zjištění, jestli má člověk dostatečně slabou imunitu aby se nechal nakazit, je krevní test v Londýně. A tak to celé začalo. Ve středu jsem si zažádal o schůzku a v pátek v šest ráno už mi odjížděl autobus do Londýna. O nákupu jízdenek budu psát v příštím článku, ale musím říct, že mé spojení bylo kvůli technické závadě zpožděné o kousek přes hodinku. Takže jsem svou schůzku a vstupenku k ruletě s hlavní výhrou devadesát, nestihl. Ještě v autobuse jsem si napsal žádost o refund a následně velmi mile překvapen jsem si přečetl e-mail potvrzující, že mi lístek zpožděného spoje proplatili (lístek do Londýna mě stál asi 650 Kč). Ještě větičku k cenám, pokud si lístky zarezervujete s předstihem, můžete se dostat na poloviční až třetinové ceny.

 

Naplánoval jsem si jednu noc v Londýně a předem jsem napsal na Couchsurfing – stránka s uživateli po celém světě, kteří se chtějí potkávat s cestovateli, kteří přijeli do daného města. Zároveň můžete získat touto cestou místo kam zadarmo složit hlavu na noc na dvě nebo potkat někoho místního, kdo vás provede po městě nebo vám alespoň doporučí, kam zajít. Je to skvělá možnost jak si popovídat a získat oboustranně z návštěvý města co nejvíce. Za sebe můžu 100% doporučit 🙂 Napsal jsem první žádost a hned jsem se potkal s vřelým přijetím a už jsem měl jistotu, že budu mít kam složit hlavu.

Ale teď už přijíždím do Londýnského centra a jsou tři hodiny odpoledne. Vystupuju z autobusu – Někde. Zapínám Google maps. Potřebuju se dostat z Londýnského centra. Doprava po Londýně mi v článcích připadá příliš složitá a zbytečně drahá. Oyser sem, Oyster tam. Celodenní lístky na různé druhy doprav, rozdílné zóny a limity. Vypínám článek a hledám si nejbližší stanici s koly Santander. Velmi rád jezdím na kole a držím se tohoto ekonomického a ekologického zvyku i tady. Pravidlo je, že jakmile zaplatím dvě libry, tak můžu jejich kola používat po dobu 24h. Stačí když každých třicet minut kolo vrátím do jedné z mnoha stanic, které jsou rozmístěny všude kolem Londýnského centra. Dnes už mířím jenom směrem do svého ubytování, první polovinu cesty kolmo a druhou autobusem. V autobuse zkouším s kamenou tváří udělat to samé, co všichni ostatní. Popadám nejbližší bezkontaktní kartu a jakmile strojek udělá “píííp”, odcházím si sednout. Na cestování používám debitku od společnosti Revolut, která mi umožňuje kontrolovat útraty v mobilní aplikaci. Nu a ona tady žádná není, že by to jen píplo a žádné peníze mi to nestrhlo? Hmm. Všude kolem jsou cedulky upozorňující na pokutu 2400 Kč, pokud nebudu mít jízdenku. Ale je večer a mně už se to nechce řešit.

 

Všechno zafungovalo jak mělo a už klepu na dveře svého hostitele. Otevírá vitální sedmdesátník a zve mě dál. Zatím jsem si byl vědom toho, že je to bývalý učitel, ale v příštích chvílích zjistím víc. Ukazuje mi můj pokoj s manželskou postelí a čtyřmi polštáři, tyjo. V tom pokoji by se pohodlně vyspala celá cestovatelská rodina. Prostorný obývací pokoj a kuchyňka se zásobou asi třiceti vín. Ale ve chvíli, kdy jdu nazáchod tak už neodolám a musím si udělat památeční fotografii. Večer trávíme asi tříhodinovou diskusí. Velmi intelektuální pán, který strávil dvacet let v Austrálii jako rektor na soukromé škole. Má velmi široký přehled nad děním ve světě, ale nejvíce mě dostává, když si se mnou začne povídat o vpádu rusů, charakteru Dubčeka, důvodům rozdělení československa, osobnosti Václava Havla a ekonomických knihách Václava Klause. Zatím měl to štěstí, že nevěděl kdo je současným prezidentem v Česku. Tak jsem mu popsal úsměvnou situaci, ve které si český národ po pěti letech nastavování nových standartů pro rozhovory v rádiu a veřejného vystupování s oslabenou imunitou znovu zvolil pana Zemana za svého prezidenta. Jedinou větičkou můžu přiznat, že začínám ze 51,36% uvažovat o svém češství. Já už se na to dívám z Anglie, tak uvidíme o kolik česko ještě zčervená než začnu pálit mosty. Od politické vsuvky se vracím do svého pokoje a usínám.

 

Ráno vstávám v sedm a za hodinku už vyrážím do Londýna. V nejbližší kavárně kupuju největší kafe, které tam mají. Znovu nasedám na kolo a přijíždím až k Buckinghanskému paláci, kde mě čeká další Couchsurfař, který mě provede Londýnem v příštích sedmi hodinách. Všude kolem jsou zástupy turistů. Nasedáme na kola a projíždíme přilehlé parky. Vypráví mi různé historické zajímavosti. Podařilo se mi dostat do Londýna v ten pověstný den, kdy nad ním září slunce na modré obloze. Takže ano, je to moc pěkné… Ale nedá se tam moc pohnout. A právě v tento moment, kdy na kolech přejíždíme dlouhé mosty prázdným jízdním pruhem, se na chodníku vedle nás těsnají stovky turistů. Projíždíme kolem dlouhých zástupů a navštěvujeme nejikoničtější památky Londýna.

Čtěte také Student zahraničních věcí v Anglii (část první)

Opravdu záleží na každém, jak se rozhodne Londýn prozkoumat. Jestli k tomu použijete hromadnou dopravu nebo kola, či jestli si budete Londýn projít s nosem přilepeným k mapě z infocentra nebo se potkáte s někým z místních – je to na vás. Co jsem nečekal, tak na mě velmi zapůsobil Borough Market – opravdu je tam velmi různorodé a skvělé jídlo, určitě doporučuju navštívit. A co se týče památek, tak to rozepisovat nemusím. Všechny jsou tisíckrát popsány na webových stránkách nebo v mobilních aplikacích, daleko lépe než bych si já mohl troufat. Za sebe můžu doporučit třeba appku “London Travel Guide” nebo “Citymapper”.

Nazávěr asi jen shrnu to nejdůležitější co mi usnadnilo můj pobyt a orientaci v Londýně: Couchsurfing – Kola Santander – Revolut

Doufám že se vám článek líbil a pokud myslíte že by mohl zaujmout i někoho dalšího, tak ho nezapomeňte lajknout nebo sdílet. Pokud nechcete propásnout příští článek, můžete mi hodit like na Facebookové stránce.Snad Vám tento článek alespoň trochu usnadní návštěvu Londýna a jestli máte nějakou otázku, tak mi rozhodně napište ať už sem do komentářů, nebo na Facebook a já se budu snažit odpovědět co nejdřív!

Mějte se krásně!
Áron – Hlavní redaktor @JustHowCZ

Napsat komentář

Close Menu