Jak najít brigádu v zahraničí on-line?
Work

Jak najít brigádu v zahraničí on-line?

Hledáte si brigádu na prázdniny? Chcete zažít něco nového, nebo si zopakovat skvělou zkušenost s pobytem v zahraničí? V tomto článku se pokusím shrnout ty nejzajímavější možnosti a stránky, jak si najít brigádu, nebo pemanentní zaměstnání v zahraničí.

Sám jsem strávil hodiny brouzdáním po vyhledávačích a inzerátech, webových stránkách, obepisováním náhodných e-mailů, rozdáváním vizitek i CV nebo zakládáním účtů na nejrůznějších stránkách slibujících skvělé podmínky a kvanta zaměstnavatelů ZDARMA. Realita je trochu odlišná. Nejprve projdu nejběžnějšími nabídkami (pozicemi) se kterými jste se pravděpodobně již setkali:

 

AU-PAIR

Výhody: Au-pair nabízí možnost bydlet v místní rodině, budovat pevné vztahy a může nahradit pocit domova. Staráte se o jedno nebo pár dětí se kterými strávíte celý pobyt. Časem si zvyknete a víte jak s ním vycházet nebo co na něj platí. Zároveň můžete cestovat s rodinou, trénovat řízení, sbírat cenné zkušenosti do CV i do života.

Nevýhody: K Au-pair často patří docela široká škála domácích prací. A nemusí vám všechny vyhovovat: praní, žehlení, vysávání, vaření, úklid dětského pokoje a pro někoho řízení (jízda po levé straně silnice). Většina pobytů je na delší období minimálně 6-12 a více měsíců. Preferováno je samozřejmě něžné pohlaví s mateřskými city a ideálně s roční nebo delší zkušeností. Tato práce není pro všechny. I tak se potkáte s širokou konkurencí a není jednoduché se prosadit a uspět.

Nejlepší Au-pair stránky zdarma: www.aupairworld.com/en a www.findaupair.com

 

KAVÁRNY a HOTELY

– ČÍŠNÍK/RECEPČNÍ

Výhody: Možné umístění v zajímavých lokalitách. Denní komunikace, zlepšování vaší slovní zásoby a kontakt s místními lidmi. Pevný plat a dýška tvoří finanční motivaci dobrého výdělku. Sleva na stravu nebo pobyt zdarma, kolektiv…

Nevýhody: Pro přijetí často vyžaduje zaměstnavatel předchozí zkušenost z oboru. Většinou potřebujete lepší úroveň angličtiny. Může nastat stresová situace a třeba se i pravidelně opakovat.

– POKOJSKÁ/KUCHYNĚ

 

FARMA a SBĚR OVOCE

Výhoda: Nízké až nulové požadavky na znalost cizího jazyka.

Nevýhody: Často nízký komfort ubytování. Vysoké, fyzicky náročné požadavky na výkon. Minimální mzda určovaná podle věkové hranice: „Za stejnou práci dostanu daleko menší odměnu jen proto, že mi je pod 21?! Ano.“ Nezáleží na počasí, pracuje se pořád.

Osobně se stavím ke sběru ovoce negativně a doporučuju věnovat trochu víc času hledání a najít si práci ve službách. Ale je to jen můj pohled na věc, pokud vás to láká, nebo osobně znáte kvalitní farmu tak nevidím problém.

 

HOUSEKEEPER a HOUSE SITTING

S těmito nabídkami se setkávám často, ale nezaujaly mne. Uklízet můžu i v česku a největší stránky specializované na hlídání domů jsou často placené nebo jinak ošetřené aby mne odradili. Také bych si hlídal koho pouštím do domu, ale z pohledu studenta hledajícího zlepšení jazykových dovedností a získávání zážitků mne tato možnost neoslovila.

 

SKLAD

Stejně tak s ohledem na běžný výskyt totožných nabídek v česku nebudu rozepisovat pro a proti práce ve skladu.

 

PLAVČÍK

Narozdíl od předešlých pozic, které můžete najít v Evropských zemích a schengenském prostoru, jedná se o nabídky převážně v USA.

Výhody: Možnost odcestovat mimo evorpskou unii do „vysněné ameriky“. V porovnání s ostatními nabídkami se jedná o fyzicky celkem nenáročné zaměstnání.

Nevýhody: Vyšší náklady spojené s dopravou a vybavením víz. Nutné absolvování kurzu nebo vlastnost certifikátu (zkoušky často zařizuje agentura, nebo zprostředkovatel v ČR).

 

ANIMATOR a INSTRUKTOR

Výhody: Z vlastní zkušenosti pracovní doba utíká rychle. Nejedná se o práci ve stereotypu a odvezete si spoustu krásných zážitků. Zaměstnavatel vám zpravidla poskytne kvalitní zázemí a zaškolení. Velmi dobrá zkušenost pro rozvoj komunikace a schopnosti rychle řešit nenadálé situace.

Nevýhody: U příměstských táborů a výměnných turnusů každý týden pracujete s jinou skupinou. Musíte si pamatovat všechna jména a učit se nové způsoby jak s kým vyjít. Řekněme, že máte zodpovědnost za 10 člennou skupinu z níž jedno dítě trpí autismem. Ale za týden přijde jiná skupina a jiné specifické děti každé s jiným jménem samozřejmě.

 

WORK CAMPY

Poslední možností je DOBROVOLNICTVÍ. Nabízí zajímavou možnost vycestovat do exotických zemí. Některé programy umožňují vycestovat ve dvojici s partnerem nebo kamarádem. Při této volbě můžete potkat lidi s podobným smýšlením a zažít skvělé momenty + odvést si dobrý pocit.

Weby: Workaway, Trochujinak a Indexsda

 

Na závěr pár užitečných odkazů

Pro hledání nabídek od zahraničních zaměstnavatelů se mi nejvíce osvědčily stránky www.Gumtree.com a www.Indeed.co.uk. V současné době můžete najít pár nabídek i na českém portálu www.jenpráce.cz nebo www.velka-britanie.com. Zároveň můžete vyzkoušet stránku http://portal.mpsv.cz/eures, která nabízí proklikem na mapu několik odkazů na stránky pro hledání práce ve vámi vybrané zemi.

V příštím článku se budu věnovat dokladům potřebným pro vycestování a možnostem jak je získat, co nezapomenout zabalit, jak ušetřit a pokud nemáte čas vše vyřizovat jakou agenturu oslovit.

 

Co si myslíte o brigádě v zahraničí, jaký způsob hledání se osvědčil vám? Nebo jakou máte zkušenost s prací v zahraničí?

This Post Has 2 Comments

 1. Skvěle napsáno. Četl jsem již více článků o hledání práce, a přesně takhle by to mělo vypadat, stručný popis, výhody a nevýhody.

  1. Děkuji. Sám procházím desítkami článků denně, když se učím a hledám nové informace.
   Budu se snažit vždy shrnout přehledně to nejdůležitější a ušetřit čas čtenářů.
   A pokud bych něco vynechal, napište mi, ať je to dokonalé.
   Těším se na Vaše komentáře!

Napsat komentář

Close Menu