Jak investovat – Mintos

Jak investovat – Mintos

První článek o investování bude stručný. Rovnou se budu věnovat jedné části portfólia, kde mám uloženy své finance. Jedná se konkrétně o investiční platformu Mintos, která se zabývá P2P půjčkami.

Co to jsou P2P? Takzvané peer-to-peer půjčky poskytují možnost investorům a na druhé straně žadatelům o půjčku, vynechat banku z procesu pujčování peněz. Tím obě strany získají lepší úrok. Investor zhodnotí své peníze a dlužník získá nižší procenta. Popřípadě procenta vyšší, pokud se jedná o rizikového klienta, kterému odmítnout půjčit banky.
Příkladem českého portálu, který se zabývá P2P jsou Zonky. Sám jsem je nikdy nepoužil. Důvod, proč jsem vynechal Zonky a zainvestoval přímo na Mintos (který sídlí v Lotyšsku), je tak zvaná “Buyback gurantee”.Tedy, pokud dlužník přestane splácet, Mintos odemne odkoupí tuto půjčku a já získám zpět své peníze i garantované úroky. (Pokud dlužník přestane splácet na Zonky, přichází nařadu dlouhý proces a placené vymáhání bez záruky, že se mi všechny mé zainvestované peníze vrátí.)

Hlavní výhodu vidím ve flexibilitě. Sám si můžu navolit, komu a na jaké půjčky peníze poskytnu. Zvolím si z dostupné nabídky v jaké měně chci investovat. Nyní je možné investovat v sedmi měnách včetně CZK. Nabízený úrok se pohybuje kolem 12% ročně. Zhruba před týdnem jsem převáděl peníze do GEL (Gruzínské lari) s úrokem 17%. Zainvestoval jsem do půjček na dva měsíce, tak jsem zvědavý jak to bude reagovat. Většinu půjček mám v EUR. AKTUALIZACE: V současné chvíli od GEL postupně ustupuji.

Jelikož by se mi prodražilo posílat měnu přes můj bankovní účet, používám pravidelně TransferWise, který vám umožní převádět jakoukoli měnu s mininálním poplatkem. Ať už na investovnání, nebo na cokoli jiného, rozhodně doporučuju vyzkoušet a ušetřit. Přidal jsem link, přes který budete mít první převod zdarma (maximálně můžete převést zadarmo 500 liber). Mně se to osvědčilo, třeba to pomůže i vám. 🙂

Další možností je již zainvestované půjčky prodávat na “Sekundárním trhu” za vyšší nebo nižší cenu. To záleží na vás, jestli se chcete zbavit půjčky, která se vám nelíbí anebo se vám podařilo výhodně zainvestovat a chcete zkusit půjčku nabídnout trochu dráž jinému investorovi.
Server je dostupný v šesti jazycích včetně češtiny. Já používám angličtinu, už jsem si na ni zvykl. Pojmy jsou stále stejné: druh půjčky, výše úroku, buyback guarantee, doba splácení…

Existují podobné platformy, které nabízejí stejnou službu. V minulosti bylo hodně slyšet o Bandoře, nyní se nejvíc setkávám s Twinem a Stream Savings. V česku pak Zonky. Sám jsem spokojený na Mintosu. Samozřejmě nejsem ručitelem vašich rozhodnutí. Záleží na vás jestli zainvestujete a podstoupíte riziko. Já jsem si řekl, že mi to stojí zato a už to bude pomalu rok. Připadá mi, že vše funguje jak má. Takže je to na vás!

Bonus na závěr – nyní můžete získat navíc 1% ze svých investic během 3 měsíců po zvýhodněné registraci! Není na co čekat 🙂

Máte už zkušenosti s P2P? Co děláte se svými volnými penězi vy?

This Post Has 6 Comments

  1. Nemám volné peníze, všechny prochlastám :)))))

  2. “Záleží na vás jestli zainvestujete a podstoupíte riziko.”
    Jaké riziko, když existuje „Buyback gurantee“? Jediné riziko vidím v pádu platformy…

    1. A přesně tohle riziko mám na mysli. Úrok 14 % a původ z Lotyšska může trochu znít jako “letadlo”. Já tomuto portálu věřím, ale nechávám na každém investorovi, ať se rozhodne sám, zda podstoupý možný pád platformy. 🙂

  3. Tak tohle moc budu moc rada sledovat, rada bych celkove trochu pronikla do problematiky a priucila se 🙂

Napsat komentář

Close Menu