5 kroků jak studovat v zahraničí – PS: ZAČNI VČAS!

5 kroků jak studovat v zahraničí – PS: ZAČNI VČAS!

1. KROK – ROZHODNUTÍ

Tak nejprve doporučuji vystoupit z davu, zavřít za sebou dveře a uklidit si pokoj. Na prázdný stůl si pak polož nepopsaný papír a tužku. Následují dvě hodiny, kdy je na čase si uvědomit priority, cíle a vize spolu s tím co tě opravdu baví. A nezapomeň, že slovní spojení obsahující magické “až, nebo až jednou” jsou na chvíli zakázané. Jakmile se ti podaří projít tímto krokem, už jsi v podstatě zachráněný 🙂 A jak jsem se vlastně dostal k rozhodnutí studovat v zahraničí já?

 

2. KROK – VÍCE MENŠÍCH KROKŮ

Po ukončení základního studia a výběru střední školy nastává jedno z prvních důležitých a život směřujících rozhodnutí. Já jsem se rozhodl pro Obchodní akademii Tomáše Bati ve Zlíně s oborem “Podniková Ekonomika”. Možná bych zpětně přidal trochu víc sušeného motivačního prostředí a špetku sdílených cílů se spolužáky. Snad i lžíci praktického užití, které chybí českým školámjako celku. Nicméně jak šla léta, ve třetím ročníku jsem se dostal na měsíční stáž v Anglii (duben 2017). A tady to všechno začíná. Pěkně postupně po menších krůčcích.
*O stáži jsem již psal zde: Poprvé v zahraničí – Plymouth (1. část) a Poprvé v zahraničí – Plymouth (2. část)

Po návratu ze stáže jsem na měsíc a kousek zůstal v česku kvůli povinné praxi. Za necelé dva měsíce jsem opět mířil do zahraničí. Tentokrát jako dobrovolník v outdoorovém centru Cesta do Severního Irska (část první) a Cesta do Severního Irska (část druhá). Takto strávené dvouměsíční prázdniny mi ukázaly, že mě velmi baví mezinárodní komunita studentů. Takže hned po prázdninách, při nástupu do maturitního ročníku, jsem začal hledat letní brigádu na příští léto. Zároveň jsem hned v září na začátku čtvrtého ročníku začal prozkoumávat možnosti studia v zahraničí. A bacha na to! Zjistil jsem, že myslet a podnikat kroky by lidé měli už ve třetím ročníku!! 🙂 Teď trochu podrobněji, co se mi osvědčilo…

 

3. KROK – ROZHODNUTÍ KDE STUDOVAT

Nejprve jsem zkoumal možnosti studia v USA. Za mě nejlepší bezplatnou pomoc nabízí Fulbright. Tady už bylo pozdě. Školné je placené a to ve vysokých částkách (třeba 1 000 000 Kč/Rok) a proto se bojuje o stipendia. Zároveň je potřeba složit SAT testy z Anglického jazyka a matematiky. Které se v česku konají jednou za pár měsíců. Studenti je absolvují třeba čtyřikrát, aby dosáhli co nejlepšího výsledku. Připravují se na ně zhruba rok. Já jsem stíhal poslední termín. Zároveň jsou dvě formy stipendia: Na všechny výdaje a na jejich část. Nu a já jsem nějak předpokládal, že bez přípravy na jeden termín nezvládnu porazit všechny talentované asiaty, kteří se na tato stipendia připravovali celý život. Takže snahu o studium v USA jsem po dvou měsících shánění informací zavrhl. Ještě malý dodatek: sportovci mají v USA řádově větší šance získat stipendium.

Po zavrhnutí sudia v USA jsem se zaměřil na možnost studovat v Dánsku. Školné je zdarma, ALE… Dánové mají velmi drahé životní náklady. Člověk může získat docela pěkný pravidelný příspěvek od vlády, který pokryje náklady při studiu v Dánsku. Ale pouze v případě, že odpracuje určité hodiny v týdnu na brigádě. A brigádu bez znalosti dánštiny a s neúplnou angličtinou asi nebude tak snadné sehnat. A zároveň jsem si pohrával s myšlenkou nerodilých anglických mluvčích a jazyku, lámajícího zvuku všude kolem, kterému bych nerozuměl – dánštiny. Takže můj cíl zlepšení angličtiny a získání praxe by byl nejistý. Nicméně nějakou dobu jsem studoval možnosti studia v Dánsku a nejlépe se mi osvědčila Scandinavian Study.

A konečně se dostáváme zhruba do února, kdy jsem náhodou narazil na UniLink a studium v Anglii. Koupil jsem si lístek a nasedl na vlak . Čtyři hodiny na cestě do prahy, pak rychle z nádraží na dvouhodinovou prezentaci od UniLinku a zase utíkat zpátky na čtyřhodinovou cestu vlakem domů. Deset hodin a tisíc korun za prezentaci mojí budoucnosti – to není tak zlá bilance, ne :-)?

 

4. KROK – JAK SE DOSTAT NA UNI

Přijel jsem domů a došel k závěru, že obor o který se zajímám je “Business a Management”. Napsal jsem na UniLink a do dvou dnů mi na e-mail přišel výčet universit nabízejících tento obor a jemu podobné. Takovýchto univerzit spolu jejich požadavky na doložení znalosti Angličtiny bylo asi pětadvacet.

Můj bojový úkol byl, vyvolit z nich pět, na které si podám přihlášku (850 Kč za přihlášku na všech 5 Uni). Řídil jsem se v první řadě požadavky na doložení znalosti anglického jazyka. Přeskočil jsem školy s nutným certifikátem CAE a vybral univerzity u kterých stačilo doložení maturitní známky z anglického jazyka výborně nebo chvalitebně. Dál jsem se podíval na velikost a umístění daného města, ve kterém se uni nacházela. Čím větší město, tím lepší šance najít brigádu. Čím blíže k moři, tím lépe a také co nejnižší náklady na život. Tím padl také Londýn, který se drží zhruba o 10 000 Kč na měsíc víc proti ostatním anglickým univerzitám. Nakonec jsem vybral pět universit a odeslal přihlášku.

Narozdíl od českého skládání zkoušek se v UK píše něco na způsob motivační eseje. Proč se hlásím na tuto Uni a tento obor? Co už mám za sebou v životních zkušenostech nebo jakých úspěchů jsem dosáhl? Na otázky tohoto typu musí člověk sepsat cca jednu A4 textu a nejlépe kvalitního 🙂 Zároveň je potřeba sehnat dvě anglické reference! Nejčastěji je minimálně jedna od profesora-učitele na střední.

 

5. KORK – CHVILKA ODDECHU, UČENÍ A ČEKÁNÍ

Teď už jen čekáte na vyjádření od univerzit, jestli vás vzali – podmíněně/nepodmíněně. Mně potvrdily přijetí všechny uni na které jsem se hlásil podmíněně – to znamená zmaturovat za určitý průměr a z angličtiny za 1 nebo 2. V této fázi si člověk vybere dvě uni. Jednu prioritní na kterou se opravdu chce dostat a druhou spíš jako zálohu, kdyby mu to nevyšlo na prioritní uni. Nu a teď už zbývá se jen učit na maturitu a projít s potřebným průměrem 🙂 Tadáá 🙂

V tomto článku jsem prošel pět kroků, které pro mě byly nejdůležitější a vedou až k přijetí na uni. Jsou tam samozdřejmě ještě drobnější podkroky, jako například jak psát essay a co vše by měla obsahovat… Ale to je na samostatný článek. Ale v případě zájmu se určitě najde, nebo vám poradí lidi z dané agentury. K dalším krokům napíšu v blízké době minimálně jeden další článek, takže – naviděnou!

 

Mějte krásný den a zvládněte v něm minimálně jednu věc, která vás někam posune 🙂 Případně mi hoďte otázku pod článek, jestli máte svou zkušenost, něco vás zaujalo, nebo jsem něco vynechal. Díky!

 

 

This Post Has 5 Comments

  1. Na tenhle článek jsem měla narazit ak před 2 lety, kdy jsem zvažovala, že bych po střední nějakou tu školu ještě zkusila, ale šíleně jsem se bránila českému vzdělávacímu systému.
    Každopádně jak se říká, nikdy není pozdě, tak na to třeba ještě přijde ..

  2. S Dánskem pravda, opravdu je těžké najít si práci kvůli tomu huhlavému, nikomu nic neříkajícímu jazyku. Kdybych na to myslela dřív, taky bych se rozhodla raději pro Anglii. Teď se musím spoléhat na štěstí v budoucnu při hledání a také na pravidelné příspěvky od rodičů…

    1. Přeju Ti ať se brzo objeví nějaká fajn brigáda 🙂 A děkuju za komentář, určitě pomůže ostatním s rozhodováním.

  3. Tak teď se jen rozhodnout na jaký obor se přihlásit… Pro mě asi ten nejtěžší úkol

    1. Univerzity naštěstí nabízejí velký výběr a navíc se člověk vždy může obrátit na agenturu nebo na samotné studenty kteří už tady studují. Všichni se kterými jsem se potkal jsou super lidi a rádi odpoví na otázky nebo jejich zkušenosti s oborem. Kdyžtak mi napiš když bude potřeba :-))

Napsat komentář

Close Menu